22 czerwca, 2026 7:35 pm
Published by bmarek
Nauczycielowi, któremu okres 40 lat pracy upłynął przed 1 stycznia 2026 r., nagroda jubileuszowa przysługuje w wysokości 250 proc. wynagrodzenia miesięcznego – wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. Prawo do wyższego świadczenia mają nauczyciele, którzy odpowiedni staż uzyskali dopiero w tym roku. Przypomnijmy, że tzw. duża nowelizacja Karty Nauczyciela (obowiązuje od 1 stycznia 2026 r.) wprowadziła nowe zasady przyznawania nagrody jubileuszowej nauczycielom. Jej wysokość za 40 lat pracy została podwyższona z 250 proc. do 300 proc. wynagrodzenia miesięcznego. Z kolei za 45 lat pracy nauczyciele otrzymają 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego. Przepisy stanowią, że prawo do nagrody mają ci nauczyciele, którym okres odpowiednio 40 lat i 45 lat pracy upłynął po dniu 31 grudnia 2025 r. Pojawiły się jednak... View Article
22 czerwca, 2026 7:30 pm
Published by bmarek
„Jest decyzja o podwyżce płac w sferze budżetowej. Chcielibyśmy więcej, ale na dziś ta propozycja to jest 3 proc. Pilnujemy tego, żeby w żadnym wypadku inflacja nie zżerała, tak jak to było kiedyś, pieniędzy i samych podwyżek” – powiedział premier Donald Tusk po wtorkowym posiedzeniu rządu. Dotychczas z z rządowych zapowiedzi wynikało, że płace pracowników budżetówki, w tym nauczycieli, wzrosną w 2027 r. jedynie o 2,5 proc. Godnych płac dla nauczycieli domaga się Związek Nauczycielstwa Polskiego, który 8 czerwca wezwał rząd do przedstawienia nowych propozycji płacowych. szczegóły propozycji rządu poznamy 15 czerwca na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego. Nie aprobujemy propozycji wzrostu płac o 2,5 proc. – mówili podczas poniedziałkowej konferencji prasowej (8 czerwca br.) prezes ZNP Sławomir Broniarz i wiceprezes ZG... View Article
22 czerwca, 2026 7:14 pm
Published by bmarek
Prezydium Zarządu Okręgu Małopolskiego ZNP zaprosiło przedstawicieli klubów poselskich rządzącej koalicji z Małopolski na spotkanie dotyczące wynagrodzeń nauczycieli i obywatelskiej inicjatywy ZNP, które odbędzie się 29 czerwca br. w siedzibie Okręgu ZNP w Krakowie. W maju br. Związek zwrócił się do klubów poselskich z wnioskiem o zajęcie stanowiska ws. Inicjatywy Obywatelskiej „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”, która dotyczy powiązania wysokości wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Projekt obywatelski ZNP, który miał stanowić przełom w systemie wynagradzania nauczycieli, od miesięcy nie jest procedowany Sejmie.